Obecnie wielu ludzi decyduje się na wyjazd za granicę, nie tylko by wypoczywać, ale przede wszystkim w celach zarobkowych. Popularnymi krajami, do których ruszają rodacy, to Anglia, Niemcy, Holandia, Belgia i inne, europejskie giganty. Jeśli planujesz wyjazd, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które przydadzą się podczas wyjazdu do innego kraju.
Weź pod uwagę przede wszystkim odległość kraju, do którego się wybierasz, jego specyfikę, kulturę, zwyczaje i oczywiście warunki przyjęcia się do pracy. Decydując się na wyjazd, warto przede wszystkim wziąć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Pamiętaj, by bagaż nie stanowił dla Ciebie zbędnego ciężaru, a zawierał elementy, które pomogą Ci wystartować w nowym życiu.
Przed wyjazdem do Anglii
Zorientuj się, czy kwaterunek będzie umożliwiał Ci przechowywanie Twoich rzeczy w sposób bezpieczny. Zanim zdecydujesz się na zamieszkanie w danym miejscu, należy dokładnie zapoznać się z umową najmu lub uzgodnić podział kosztów ze współlokatorami. Nigdy nie decyduj się na zapłacenie czynszu czy swojej części opłat zanim nie będziesz miał 100% pewności co do rzeczywistych warunków zakwaterowania.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku podejmowania pracy za granicą jest sprawdzenie swojego pracodawcy. Powinien on mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą w danym kraju. Możesz samodzielnie (jeśli znasz dobrze język) sprawdzić firmę w rejestrze, dotrzeć do informacji o opiniach na temat pracodawcy pisanych przez innych pracowników.
Z pomocą na pewno może też przyjść odpowiednia instytucja. Pomocne są więc wszystkie firmy pośredniczące w zatrudnianiu, obecni urzędnicy w biurach pomocy emigrantom oraz pracownikom w wybranych firmach.
Pamiętaj, że ilość Polaków za granicą nie wpływa bezpośrednio na ilość instytucji gotowych pomóc emigrantowi. Zwykle osoby takie i biura skupione są w większych miastach danego regionu.
Postaraj się zatem zdobyć numery kontaktowe, adresy e-mail, adresy pocztowe danych instytucji, by w razie problemu, móc się do nich zwrócić. Co więcej, warto zaopatrzyć się w podstawowe kontakty do instytucji ratunkowych czy informacyjnych.
Dlatego zawsze mniej przy sobie numery alarmowe, na informację o numerach telefonu itp. Unikniesz w ten sposób chaosu oraz niepotrzebnych zmartwień. Podobnie rzecz się ma z wypełnianiem formalności po przyjeździe.
Warto wcześniej ustalić nazwę instytucji, w której musimy postarać się o pozwolenie na pracę oraz pobyt, czy zwyczajną rejestrację jako emigrant. Musisz być świadomy jak takie procedury wyglądają oraz ile mogą kosztować. Dlatego wyjazd bez przygotowania może być powodem stresów i niepotrzebnych zmartwień, jeśli o tym nie pomyślisz wcześniej, jeszcze będąc w Polsce.
W przypadku zupełnie samodzielnego wyjazdu, musisz pomyśleć o wielu dodatkowych rzeczach. Mianowicie, dowiedz się ile będzie wynosić koszt dojazdu na miejsce, a w wypadku awarii samochodu, gdzie udać się do mechanika.
Niezbędne w tym wypadku są informacje podawane na forach internetowych przeznaczonych dla emigrantów. To niezbędne źródło wiedzy, zwłaszcza na początek. Dobrze jest także wiedzieć, gdzie najlepiej robić codzienne zakupy. Jeśli zamierzasz korzystać z transportu miejskiego, poświęć nieco czasu na analizę jego działania. Zapoznaj się z rozkładami jazdy autobusów, tramwajów czy metra. W ten sposób unikniesz zamieszania w głowie.
Może znajdzie się osoba, która ma w tej kwestii doświadczenie i będzie chętna Ci pomóc, lub kilka razy pojechać z Tobą, byś poczuł się pewniej w nowej sytuacji. Oczywiście, formalności związane z pracą to jedno, a drugie relaks i przyjemności.
Zapoznaj się z ofertą lokalnych instytucji oferujących sposoby spędzania wolnego czasu. Bezwzględnie także śledź informacje na temat zniżek, ulg i innych regulaminów korzystania z dostępnych ofert. Im więcej wiesz, tym szybciej zaaklimatyzujesz się w danym miejscu. Przezorny zawsze ubezpieczony.
Domagaj się więc informacji o sposobach ubezpieczenia Twojej pracy i zdrowia w przypadku problemów zdrowotnych. Jeśli jesteś studentem lub uczniem, zaopatrz się w europejską kartę studenta. Pozwala ona na zniżki na przejazdy komunikacją miejską, zapewnia pomoc w wypadku wizyt lekarskich oraz w szpitalu. Ubezpieczenie takie pozwala na pokrycie kosztów leczenia za granicą.
W między czasie radzimy robić kopie każdego dokumentu, który podpisujesz. Dlaczego? Przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa. Dokumenty to najważniejszy element Twojego bagażu.
Pilnowanie ich jak oka w głowie powinno być Twoim priorytetem i nie chodzi tutaj o brak zaufania do innych (chociaż zasada jego ograniczania jest pożądana, zwłaszcza na początku wyjazdu), lecz o dbanie o własne bezpieczeństwo. Dlatego zawsze wykonuj kopie każdego dokumentu.
Znajdź miejsce ich składowania i dopilnuj, byś tylko Ty miał do nich dostęp. Oprócz bieżących dokumentów, warto pomyśleć o tych, które musisz ze sobą zabrać. Skopiuj akt urodzenia, dokumenty poświadczające Twoje wykształcenie, prawo jazdy, certyfikaty, itp. Warto także zorientować się, czy niezbędne będzie tłumaczenie ich lub też załatwienie zaświadczenia o kwalifikacjach w przypadku braku akceptacji danego dokumentu w danym kraju.
Może się również zdarzyć tak, że będziesz potrzebował referencji. Warto je mieć przy sobie w kilku wersjach językowych. Oprócz dokumentów, pomyśl o wykonaniu odpowiedniej ilości zdjęć paszportowych oraz samych kopii dokumentów. Jadąc na dłużej w celach zarobkowych za granicę, pomyśl o założeniu rachunku bankowego w rodzimym banku. W ten sposób unikniesz płacenia prowizji za przelewy oraz wymianę waluty.
Co więcej, załatwianie formalności wydaje się wówczas dużo łatwiejsze, a zarządzanie kontem i kontakt z bankiem bezpośredni. Sprawdź oferty banków, porównaj je i wybierz to, co będzie Ci najbardziej odpowiadało. Język stanowi w większości przypadków piętę Achillesa wśród emigrantów.
O ile młodzi ludzie świetnie sobie w tym aspekcie dają radę, o tyle osoby starsze mogą panicznie się bać zapytać o adres czy najbliższy przystanek autobusowy. Dlatego przed i w trakcie wyjazdu warto zapoznać się z ofertami szkół językowych, które prowadzą zajęcia z wybranego języka. O ile angielski i niemiecki są popularne, o tyle inne kursy języków mogą być droższe lub mniej dostępne. Warto także zaopatrzyć się w rozmówki oraz samemu spróbować poznać język na poziomie komunikatywnym. Ułatw swojemu nowemu lekarzowi pracę, a ekspedientce w sklepie codzienne Twoje zakupy.
Kwestia języka to oczywiście długi temat, ale na pewno zgodzisz się z kwestią, że im bardziej jesteś otwarty na język danego kraju, tym łatwiej zniesiesz trudy przeprowadzki. Pamiętaj, że pobyt w danym kraju wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale też przyjemnościami. Dlatego pomyśl o tym, jak spędzisz urlop lub weekend. Odpoczynek od pracy może stanowić świetny pretekst, by poznać okolice Twojego miejsca zamieszkania. Skorzystaj z ofert turystycznych, poznaj zwyczaje, kulturę, ludzi danego regionu lub kraju.
Nic tak nie zbliża nas do miejsca zamieszkania jak poznanie lokalnych zwyczajów. Postaraj się, jeśli to możliwe o wyrobienie karty turystycznej, a także o zniżki. Zamawiaj bilety z wyprzedzeniem, a na pewno zaoszczędzisz! Jeśli chcesz połączyć pracę z nauką w obcym kraju, możesz wymagać od szkoły lub uczelni odpowiednich zaświadczeń o nauce lub wyrobić legitymacje, które pozwolą Ci na swobodniejsze i tańsze korzystanie z atrakcji danego miasta lub regionu. Skoro już jesteś przygotowany do wyjazdu, posiadasz skompletowane dokumenty, załatwiłeś sobie lokum, spakowałeś bagaże... czas na wybór środka transportu.
Popularne są na pewno samoloty. Obecnie na rynku masz do wyboru wiele linii lotniczych, które oferują tanie loty do każdego miejsca w Europie. Jest to niewątpliwie wygodne i szybkie rozwiązanie (lot z Poznania do Londynu zajmuje niewiele ponad 2 godziny). Jednak pamiętaj, że kupując tani bilet, musisz brać pod uwagę opłaty za bagaż, lotniskowe, ubezpieczeniowe itp. Oczywiście, nie weźmiesz ze sobą całego dobytku, a dodatkowy nadbagaż oznacza dodatkowe, słone koszty. Samodzielny dojazd wiąże się z potężnym wydatkiem na paliwo. I niebezpieczeństwem wypadku.
Jeśli zamierzasz ruszyć do pracy z kimś znajomym, możecie podzielić się kosztami dojazdu. Jednak prawdopodobieństwo wypadku lub awarii jest dużo wyższe. Dlatego jeśli już wybierać środek transportu, który będzie bezpieczny, komfortowy i porównywalnie kosztowny, warto przychylić się do możliwości jazdy busem.
Firmy, które oferują tego typu usługi zapewniają komfort i bezpieczeństwo i oczywiście miłą atmosferę. Odwiedzając przewoźnika Comfort Bus, możesz liczyć na konkurencyjne ceny oraz doskonale przygotowane samochody do podróży. Obsługujemy takie kierunki trasy jak: Polska - Anglia, Polska - Niemcy, Polska - Holandia, Polska - Belgia. Nasi kierowcy to doświadczeni i przeszkoleni specjaliści. Przejechali już tysiące kilometrów. Dla nas, jak i dla naszych klientów najważniejsza jest przyjemna obsługa podczas trasy oraz przed zakupieniem biletu.
Sam proces zamawiania miejsca jest uproszczony i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dlatego wprowadzono nowy element obsługi - door to door. Możesz zatem skorzystać z opcji podwiezienia bezpośrednio do domu w wybranej lokalizacji za nieporównywalnie niższą cenę. Zdajemy sobie sprawę, że wyjazd do Anglii wiąże się z dużym stresem, dlatego nasze komfortowe mikrobusy sprawiają, że jazda jest przyjemna, szybka i bezpieczna jak żadna inna.
Do Polski, do Anglii
Comfort Busem do zwsze do celu ...