Książę Filip rezygnuje z pełnienia oficjalnych obowiązków.

W czwartek w godzinach przedpołudniowych do Pałacu Buckingham wezwano nagle pracowników wszystkich królewskich rezydencji. Ta decyzja wywołała niemałe zaskoczenie i liczne spekulacje na temat stanu zdrowia poszczególnych członków rodziny królewskiej. Jaki był rzeczywisty powód wezwania?

Rezygnacja z pełnienia funkcji publicznych

Powód był jednak inny – to małżonek królowej Elżbiety zdecydował, że rezygnuje z pełnienia funkcji publicznych. Książę w chwili obecnej ma 95 lat, jednak w czerwcu będzie miał już 96. Swoją decyzję tłumaczy właśnie podeszłym wiekiem, podkreśla te, że ma pełne poparcie zarówno królowej, jak i całej rodziny królewskiej. Oczywiście decyzja ta wywołała debatę na temat stanu zdrowia księcia, jednak biuro prasowe Pałacu Buckingham podkreśla, że zarówno królowa jak i książę cieszą się dobrym zdrowiem. Książę Filip zdecydował, że wypełni wszystkie zobowiązania do końca sierpnia, a wraz z dniem 1 – go września idzie „na emeryturę”.

Warto wiedzieć, że pomimo tak zaawansowanego wieku w ubiegłym roku książę aż przez 110 dni pełniąc funkcje reprezentacyjne. Ponadto jest on patronem, przewodniczącym albo członkiem ponad 780 przeróżnych organizacji, w których do tej pory czynnie się udzielał. Teraz nadal będzie ich członkiem, jednak już bez aktywnego udziału.

Kim jest książę Filip?

Warto pokrótce opowiedzieć o tym, kim w zasadzie jest książę Filip – zazwyczaj bowiem kojarzymy go jedynie jako małżonka królowej Elżbiety. Otóż książę pochodzi z duńskiego rodu królewskiego. Urodził się zaś w Grecji, jako członek duńskiej i greckiej rodziny królewskiej. Kształcił się w wielu krajach, po czym ostatecznie w 1939 roku wstąpił do Royal Navy. Wówczas także poznał księżniczkę Elżbietę. Warto wspomnieć, że książę Filip nazywany jest pierwszą i ostatnią miłością dzisiejszej królowej Elżbiety.

W 1946 roku książę oświadczył się Elżbiecie, po czym po wykonał szereg czynności, które miały pozwolić mu na stanie na ślubnym kobiercu. Należała do nich rezygnacja z rodowego nazwiska, konwersja wiary na anglikanizm i zmiana nazwiska na rodowe matki oraz zrzeczenie się wszystkich tytułów greko – duńskich.

20 listopada 1947 roku odbył się ślub Elżbiety i Filipa.Warto wiedzieć, że książę Filip po ślubie nie zrezygnował z kariery w marynarce. W 1952 zmarł król Jerzy IV i od tej pory książę Filip zaczął pełnić oficjalne obowiązki jako małżonka królowej.

Obowiązki księcia Filipa

Jakie to były obowiązki? Książę przede wszystkim towarzyszy królowej we wszystkich ważnych uroczystościach i spotkaniach. Ponadto jest patronem ponad 800 organizacji, kanclerzem uniwersytetów w Edynburgu, Salford i Aberystwyth. Warto jeszcze dodać, że jego pełny tytuł to książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich.

Przyszłość Anglii

Jak będzie wyglądała Anglia po rezygnacji księcia z pełnienia obowiązków? Spekuluje się, że od tej pory coraz bardziej w życie publiczne będzie zaangażowany książę Karol wraz z partnerką Camillą, który jest obecnie pierwszym pretendentem do tronu. Ponadto zapewne częściej będziemy widzieć na uroczystościach księcia Williama, Harry ‚ ego oraz księżną Kate.